Pytanie 2. Czy pacjenci poświęcają zbyt mało czasu na mycie zębów?

Mycie zębów w najmniejszym stopniu zależy od czasu. Mamy różną sprawność ruchową naszej ręki, dlatego nie możemy powiedzieć, że po 3 minutach mycia zębów, wszyscy będziemy mieć czyste zęby. Najważniejsze jest nauczenie się prawidłowej techniki mycia. Dotarcie do każdej powierzchni zęba i dokładnie, gruntowne oczyszczenie go z płytki nazębnej. To, czy powierzchnie zębów są czyste czy nie, można sprawdzić przesuwając językiem po zębach. Lepiej myć tylko raz, ale prawidłowo, niż trzy razy źle!

Pytanie 3. Jaką rolę odgrywają środki pomocnicze?

Bardzo ważną. Potrzebujemy trzech rzeczy: właściwych szczoteczek, prawidłowej techniki i trochę samodyscypliny. Przy prawidłowej higienie jamy ustnej zachowamy zdrowe zęby i przyzębie przez całe życie. Uwierz w to bo jest to możliwe!

Pytanie 4. Czy szczoteczka może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych zębów?

To szczotkujący, poprzez sposób użycia szczoteczki - podejmuje decyzję o tym, czy uszkodzi mu ona dziąsła lub szyjki zębowe.
Jasne jest, że jakość i miękkość szczoteczki ma istotne znaczenie. Niemniej jednak nawet najbardziej miękka szczoteczka może uszkodzić dziąsła i szyjki zębowe, jeśli przyciska się ją zbyt mocno lub szybko szoruje zęby ruchami poziomymi tam i z powrotem. Szorując zęby dwa lub trzy razy dziennie z całą mocą, używając szczoteczek o średnim lub twardym włosiu dopuszczamy do powstania mechanicznych uszkodzeń zębów i przyzębia. Najgorszy jest fakt, że osoby te nie wiedzą, że sobie szkodzą, bo nikt nigdy nie przeszkolił ich w kierunku prawidłowej higieny jamy ustnej.