Zdrowe zęby przez całe życie - cz. 2: szczoteczki

Czyste zęby to zdrowe zęby, jednak jak je osiągnąć, kiedy jamę ustną człowieka zasiedla nawet 500 gatunków bakterii? Tajemnica zdrowych zębów na całe życie kryje się w zakamarkach, o których często zapominamy. Prawidłowa higiena jamy ustnej uwzględniająca czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to najlepsza ochrona przed nieświeżym oddechem, próchnicą i chorobami dziąseł, które dotyczą już 95% dorosłych.

Anatomia jamy ustnej skazuje ją na bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym, co sprawia, że bakterie chętnie kolonizują tę część ludzkiego organizmu. Obliczono, że w jamie ustnej człowieka znajduje się ponad 100 nisz i zakamarków, w których spokojnie rozmnażać się mogą bakterie. Wilgoć, ciepło oraz stała dostawa węglowodanów stanowią doskonałe warunki do rozwoju flory bakteryjnej, która szczególnie często występuje w przestrzeniach międzyzębowych, na łukach zębowych, na których znajduje się wiele bruzd oraz zagłębień, na powierzchniach żujących a także przy szyjkach. Specyficzne nisze ze specjalną florą bakteryjną stanowią również patologiczne kieszonki zębowe, grzbietowa powierzchnia języka oraz migdałki.

Chcę wiedzieć więcej

Zdrowe zęby przez całe życie - cz. 1: szczoteczki

Szczuje się, że aż 90% pacjentów stomatologicznych myje zęby nieprawidłowo. Zbyt twarde szczoteczki, bardzo krótki czas szczotkowania i zła technika – to trzy najczęściej powtarzane błędy, przez które w gabinetach stomatologicznych nie brakuje osób cierpiących na próchnicę lub zapalenie przyzębia. Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromną moc – może uchronić nas utraty zębów. Niestety, większość z nas nie wierzy w to, że zwykłe szczotkowanie może ograniczyć wizyty u dentysty do rutynowych kontroli i uchronić nas przed wstawieniem implantów. Przekonaj się, że warto raz na zawsze zerwać ze złymi nawykami i wreszcie nauczyć się prawidłowo myć zęby.

Większość z nas uważa utratę zębów za coś nieuchronnego, coś, na co nie mamy wpływu. Prawda jest inna – utrata zębów nie jest konsekwencją wieku, lecz sposobu, w jaki traktujemy zęby przez całe życie. Właściwa, czyli odpowiedzialna higiena jamy ustnej pozwala się cieszyć zdrowym uśmiechem przez całe życie.
Podstawowym zadaniem szczoteczki do zębów jest usunięcie miękkiej płytki bakteryjnej, czyli nalotu, który odczuwamy językiem już jakiś czas po spożyciu posiłku. Szczotkowaniem rozbijamy strukturę płytki, która pozostawiona na dłuższy czas, staje się przyczyną próchnicy i zapaleń przyzębia. Jak sprawdzić, czy zęby są już czyste? Wystarczy przesunąć językiem po ich powierzchni – jeśli czujemy, że są gładkie, znaczy to, że egzamin z mycia zębów zdaliśmy na piątkę, jeśli gdzieniegdzie czujemy, że są szorstkie – trzeba powtórzyć szczotkowanie i tym razem postarać się bardziej.

Chcę wiedzieć więcej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ząbkowaniu

Płacz, nerwowość, a nawet gorączka - każdy rodzic wie, że towarzyszą one trudnemu okresowi ząbkowania. Pojawienie się wszystkich 20 zębów mlecznych zajmuje zwykle okres od 6. do 30. miesiąca życia dziecka. Jak przetrwać ten ciężki czas i podejść do niego mądrze i odpowiedzialnie?

Ząbkowanie to sprawa tak indywidualna, że nie należy się zbytnio przejmować, gdy ząbki wyrzynają się nie do końca zgodnie z terminami zakładanymi w przybliżeniu przez stomatologów dziecięcych. Zazwyczaj ciężki czas pojawiania się pierwszych ząbków zaczyna się pomiędzy 6. a 9. miesiącem życia, ale każde dziecko ząbkuje trochę inaczej - niektórym maluchom pierwsze siekacze pojawiają się nawet przed osiągnięciem pół roczku, a są też dzieci, które kończąc 2,5 lata jeszcze nie „skompletowały” całego mlecznego uzębienia. Choć długość okresu wyrzynania ząbków bywa różna, kolejność ich pojawiania się jest niemal zawsze taka sama.

Chcę wiedzieć więcej