Nitka zębowa

Szczegółowa instrukcja:

Zazwyczaj nić dentystyczną zawijasz wokół palców. Jest to jednak nieprzyjemne dla Twoich palców i może stanowić zagrożenie dla Twoich dziąseł.

Ryzyko dla dziąseł

W konwencjonalnej metodzie przeprowadzenie nici dentystycznej przez punkt styczny (czyli przez punkt, gdzie zęby stykają się ze sobą) wymaga dużej siły: nić dentystyczna prześlizguje się nagle przez punkt styczny i tnie brodawkę dziąsłową, nie ma możliwości jej zatrzymania.

 

 

 

Technika pętli

Technika pętli pozwala wyeliminować to ryzyko prawie całkowicie. Daje Ci pełną kontrolę nad nicią dentystyczną, oraz zmniejsza ryzyko przeciętych palców.


Przygotowanie

Weź kawałek nici dentystycznej - woskowana jest najlepsza - około 50 cm długości.


Umieść dwa końce razem i zawiąż na supełek. Celem jest zrobienie pętli, którą naprężymy używając czterech palców.


Nić dentystyczna jest teraz umieszczona na kciuku i palcu wskazującym. Odległość między kciukiem, a palcem wskazującym powinna być jak najmniejsza, ponieważ tylko w ten sposób będziesz mógł w łatwy i bezpieczny sposób operować nicią, bez ranienia dziąsła. Jeśli pętla jest zbyt duża trudno ją kontrolować.


Rada

Zrób podwójny supeł: Weź końcówki nici dentystycznej i zawiąż na podwójny supeł.


Z podwójnym supłem: supeł pozostaje tam, gdzie ma być.


Czyszczenie

Przeprowadź nić dentystyczną przez punkt styczny (czyli przez punkt, gdzie zęby stykają się ze sobą), za pomocą krótkich, poziomych ruchów. Wykorzystaj technikę pętli, jest ona bardzo łatwa do zrobienia i nie wymaga prawie żadnego nacisku - co oznacza, że ryzyko zranienia dziąsła jest bardzo małe.


OK, teraz możesz czyścić zęby delikatnie i skutecznie:

  • Trzymaj nić napiętą pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym i przesuwaj nić wokół zęba, czyszcząc jak największą jego powierzchnię.
  • Przesuń nić dentystyczną łagodnym ruchem w górę i w dół po powierzchni zęba, wykonuj ten ruch dwukrotnie lub trzykrotnie, od punktu stycznego do linii dziąsła (bruzdy)
  • Następnie przenieś nić dentystyczną na kolejny ząb i powtórz proces czyszczenia
  • Podobnie jak wcześniej, przesuń nić dentystyczną przez punkt styczny, wykonując krótkie, poziome ruchy, a następnie przejdź do kolejnej przestrzeni