Prawidłowe szczotkowenie

Szczegółowa instrukcja.

Poniższe instrukcje mają pomóc w prawidłowym czyszczeniu zębów. Krótkie, okrężne ruchy, bez żadnego nacisku powoduję, że przyzwyczajamy się do nich. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak przy jeździe na nartach, w tańcu, joggingu czy nordic walkingu, tak samo przy szczotkowaniu zębów: trening czyni mistrza.

System czyszczenia

Zawsze tym samym schematem. Najpierw zewnętrzna, później wewnętrzna strona zębów, najpierw dolne zęby, a na końcu górne.

 

 

 

Małe, okrężne ruchy, bez nacisku

Pamiętaj, ta szczoteczka czyści Twoje zęby, nawet jeśli nie wywierasz nacisku. Czyść bardzo delikatnie.


Dolny łuk zębowy

1. Położenie: zacznij od zewnętrznego, dolnego rzędu zębów. Pozycja: szczoteczka do zębów CS 5460 ultra soft dociera nawet do ostatniego trzonowca, połowa główki szczoteczki na dziąśle, druga połowa na zębie. Szczoteczkę ułożyć ukośnie, pod kątem 45 stopni w kierunku dziąsła. To jest o wiele prostsze niż się wydaje: szczoteczka CS 5460 ultra soft posiada ośmiokątny kształt uchwytu, dzięki czemu łatwiej jest trzymać szczoteczkę pod odpowiednim kątem.


2. Po zewnętrznej stronie: teraz przesuń szczoteczkę, robiąc krótkie, okrężne ruchy od zębów trzonowych do zębów przednich, kontynuuj szczotkowanie aż do zębów trzonowych po drugiej stronie łuku. Skup się na każdym zębie oddzielnie i poświęć mu trochę czasu, od pięciu do dziesięciu okrężnych ruchów na zębie. Ostatnie zęby trzonowe szczotkuj okrężnymi ruchami, a następnie poprowadź szczoteczkę po wewnętrznej stronie dolnego łuku (rys. 3).


3. Po wewnętrznej stronie: prowadź szczoteczkę po zębach okrężnymi ruchami, z niewielkim naciskiem, aż do przeciwnych zębów trzonowych, skąd rozpocząłeś szczotkowanie (rys. 1).

Szczególne miejsce: za ostatnim dolnym trzonowcem

4. Wyczyść dokładnie powierzchnię ostatniego zęba trzonowego małymi okrężnymi ruchami. Ustaw szczoteczkę CS 5460 ultra soft w pozycji pionowej.

Szczególne miejsce: Wewnętrzna strona dolnych zębów przednich

5. Położenie: ustaw szczoteczkę CS 5460 ultra soft w pozycji pionowej, tak aby objąć wewnętrzną część przednich zębów oraz część dziąsła. Pod tym stromym kątem wykonuj małe, okrężne ruchy przesuwając szczoteczkę, najpierw po wewnętrznej stronie zębów, a następnie z drugiej strony. Obszar ten jest zbyt wąski, aby ułożyć szczoteczkę poziomo, dlatego też czyścimy w ten sposób. Jest to również powierzchnia, która wymaga szczególnie starannego oczyszczenia, ponieważ tuż poniżej przednich zębów znajdują się ślinianki, które są odpowiedzialne za wytwarzanie śliny. Jest to również obszar, w którym znacznie rozwija się płytka nazębna.


Górny łuk zębowy

6. Zewnętrzna strona: i znowu, zaczynasz od zewnętrznej strony ostatniego trzonowca. Ustaw szczoteczkę CS 5460 ultra soft pod kątem i kontynuuj czyszczenie jak opisano w pkt. 1), 2), 3). Utrzymuj główkę szczoteczki pod niewielkim kątem w kierunku dziąsła (około 45 stopni); wykonuj małe, koliste ruchy, od tylnych trzonowców, poprzez siekacze, aż do tylnych trzonowców po drugiej strony szczęki. Wykonuj małe, okrężne ruchy wokół zębów trzonowych i kontynuuj czyszczenie wewnętrznego łuku zębowego. Następnie wykonuj małe, okrężne ruchy, z niewielkim naciskiem, aż dojdziesz do zębów trzonowych, skąd rozpocząłeś szczotkowanie.


Szczególne miejsce: za ostatnim górnym trzonowcem

7. Wyczyść dokładnie powierzchnię ostatniego zęba trzonowego małymi okrężnymi ruchami. Ustaw szczoteczkę CS 5460 ultra soft w pozycji pionowej.


Szczególne miejsce: wewnętrzna strona górnych zębów przednich

8. Ustaw szczoteczkę pionowo, wykonuj koliste ruchy: wyczyść wewnętrzną stronę przednich siekaczy w taki sam sposób jak wewnętrzną stronę dolnych zębów, patrz na pkt. 4) i 5). Ustaw szczoteczkę CS 5460 ultra soft w pozycji pionowej, tak aby objąć wewnętrzną część przednich zębów oraz część dziąsła. Pod tym stromym kątem wykonuj małe, okrężne ruchy przesuwając szczoteczkę, najpierw po wewnętrznej stronie zębów, a następnie z drugiej strony.

Powierzchnie żujące

9. Dzieci powinny w szczególności dokładnie oczyszczać powierzchnie żujące. Należy zacząć od tyłu, a następnie swoim rytmem, powoli wykonywać ruchy w przód i w tył. Z wiekiem ta potrzeba może się zmniejszyć. Jednak o tym może zadecydować w sposób indywidualny lekarz dentysta.